30° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Piri Reis Üniversitesi’nde, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı” Düzenlendi

Genel - 19 Aralık 2019 20:34 A A

2019 Prof.Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı

18-12-2019

Piri Reis Üniversitesi’nde, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı” Düzenlendi
Başkanımız Tamer Kıran, Konferansa Katılan Bilal Erdoğan’a Plaket Sundu
Bilal Erdoğan: ”Piri Reis Üniversitesi, gerçekten alanında çağının ilerisinde bir üniversite olmuş. Hem Deniz Ticaret Odamıza, hem hocalarımıza teşekkür ediyoruz.”

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri kapsamında Piri Reis Üniversitesi tarafından 17 Aralık 2019 Salı günü, üniversitenin Deniz Kampüsü Konferans Salonu’nda, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı” düzenlendi.

Konferansa, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Koordinasyon Başkanı ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan katıldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Kıran, konferansta yaptığı konuşmada, 2019 yılının Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlatarak, Piri Reis Üniversitesi’nin, bu anlamlı yıla ilişkin olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalamasından ve faaliyetlerde bulunmasından onur duyduklarını söyledi.

Prof. Dr. Sezgin’in Denizcilikle İlgili Çalışmaları

Merhum Prof. Dr. Sezgin’in çalışmalarının, denizciler için de ilham verici olduğunu belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Prof. Dr. Fuat Sezgin’in, uzun yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkan ‘İslam Uygarlığında Astronomi Coğrafya ve Denizcilik…’ adlı eseri bizlere İslam uygarlığının saklı kalmış bilimsel geçmişine dopdolu bir yolculuk yaptırmaktadır. Müslüman denizcilerin 15. Yüzyıl Hint Okyanusu’nda yaptıkları şaşırtıcı doğruluktaki mesafe ölçme sonuçları dikkati çekmektedir. Müslüman denizciler gelişmiş trigonometri ve astronomi bilgilerini kullanarak, Afrika’nın doğu kıyısı ile Sumatra-Java arasındaki uzaklıkları, Hint okyanusunun aynı coğrafi boylamlar üzerinde bulunan burunları, körfezleri adalar ve limanları arasındaki 60 uzaklığı kaydetmişlerdir. Bu çizelge ve verileri bugünkü koordinatlar ile karşılaştırdığımızda ne kadar az bir sapma olduğunu görmekteyiz.”

Geçmişi Bilmeden Geleceği Yazamayız

Gençlere de seslenen Tamer Kıran, “Geçmişi bilmeden, geleceği yazamayız. Bu nedenle genç neslin, bu zengin geçmişteki bilim adamlarını ve çalışmalarını en azından genel kültür seviyesinde bilmesi büyük önem taşıyor. Geçmişimizde Farabi, İbni Sina, Mimar Sinan ve Piri Reis gibi, dönemlerinde bilim tarihine damga vurmuş çok büyük değerlerimiz mevcut. Bu değerlerimizin yaşamları ve bilimsel çalışmaları, siz, geleceği inşa edecek gençlerimize şüphesiz en büyük rehberler olacaktır.” diye konuştu.

Tamer Kıran, 2018 yılında kaybettiğimiz değerli bilim insanımız Prof. Dr. Fuat Sezgin’i, saygı, minnet ve rahmetle andı.

Konferansta, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Koordinasyon Başkanı ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, “Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslam Bilim Mirası” konulu sunum yaptı.

Bilal Erdoğan’a Plaket Sunuldu

Konuşmaların ardından Tamer Kıran ve PRÜ Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan tarafından Bilal Erdoğan, Mecit Çetinkaya ve Prof. Dr. Ersan Aslan’a plaketleri sunuldu.

Ayrıca, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in denizcilik tarihimize yapmış olduğu katkıların ortaya çıkarılması amacıyla “Denizcilik Tarihi ve Prof. Dr. Fuat Sezgin” temalı “Bilimsel Makale Yarışması” ile yine Türkiye’deki tüm lise öğrencileri arasında düzenlenen “Resim ve Gemi Modeli” yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bilal Erdoğan: ”Piri Reis Üniversitesi, gerçekten alanında çağının ilerisinde bir üniversite olmuş. Hem Deniz Ticaret Odamıza, hem hocalarımıza teşekkür ediyoruz.”

Toplantının ardından Tamer Kıran ve Rektör, Necmeddin Bilal Erdoğan’a üniversiteyi gezdirdiler ve eğitim hakkında bilgi verdiler. Bilal Erdoğan, üniversitenin denizcilik simülatörleri merkezi ile eğitim havuzunu da gezdi.

Bilal Erdoğan, yaptığı değerlendirmede, Piri Reis Üniversitesi’nin imkanlarını gezip, gördüklerini belirterek, “Gerçekten alanında çağının ilerisinde bir üniversite olmuş. Hem Deniz Ticaret Odamıza, hem hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Burası dünya çapında gemicileri yetiştirecek, denizle ilgili her alanda gençlerimizi yetiştirecek bir üniversite… Fuat Sezgin yılına da sahip çıktıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz. Çünkü Fuat Hocamızın çalışmaları, Piri Reis’in bilime verdiği katkıları bugüne bağlayan çalışmalardı. Bugünkü önemini bize kavratan çalışmalardı. Dolayısıyla Piri Reis Üniversitesi’nin ismine yakışır bir etkinlikte buluştuk bugün. Katılan bütün öğrenci arkadaşlarımıza ve hocalarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Üniversitemize de çok büyük başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Bu haber 138 kez okundu.
Genel - 20:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nakliye Yük Borsası Yeni projelerini açıkladı
  NAKLİYE YÜK BORSASI Merhabalar Türkiye Genelinde Nakliye ve Boş Araç tedarik konusun Birlikte Proje Çalışması ortağımız olmak istermisiniz.?   10.000 Nakliyat ve lojistik Firması ile 18 milyon firma mail adresi olmak üzere tüm il ve ilçelerde bireysel ve kurumsal firmalara nakliye ve lojistik tedarik hizmeti vermektedir Daha Güçlü hızlı olmak için Bizimle çalışmak isterseniz Hizmetlerimiz konsunda […]
 • 02
  Rüzgar türbini kanat taşıma
  12 nakliye haberler
 • 03
  Sigortada Kampanya
  Nakliyeciler derneğine özel yurtiçi taşıyıcı sorumluluk sigortası! Bir yıl boyunca tüm taşımalarınız 250.000 TL limitle yıllık sadece 315 TL Nakliyeciler Derneği olarak tüm nakliyat sektörüne bir avantaj sağlamak adına sigorta şirketleri ile yaptığımız görüşmelere istinaden normal şartlarda 1.000 TL ile sahip olacağınız bu sigorta bu hafta 100 adet kamyonun bu sigorta poliçesine onay vermesi şartı ile […]
 • 04
  Trabzon sahil yolu 22 köprüyle geçilecek”
  Trabzon sahil yolu 22 köprüyle geçilecek” Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Trabzon’a gelen Bakan Turhan, ilk olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Trabzon-Maçka ilçesi yolundaki şantiyesini ziyaret ederek, ilgililerle bir araya geldi. Turhan, daha sonra Zigana Tüneli şantiyesine geçerek, buradaki Zigana Tüneli kesitleri ile ilgili maketlerin, görsellerin ve tünel yapımında kullanılan malzemelerin tanıtımının yer aldığı alanı gezdi. Maketleri […]
 • 05
  TÜRKİYE NAKLİYE FİRMALARI TELEFON REHBERİ
  TÜRKİYE NAKLİYE FİRMALARI TELEFON REHBERİ NAKLİYECİLER DERNEGİ PROJESİ   Nakliyeciler Derneği olarak; 81 il 935 ilçede özel bir çalışma ile yaklaşık 70 bin firmaya ulaştık. Bu firmalar içerisinden, telefon rehberimiz de yer alacak yeterliliğe sahip 17 bin firmanın iletişim bilgilerini hem internet ortamında, hem de fiziki olarak sizlerin hizmetine sunmak amacıyla bu projeyi geliştirdik. Nakliyat, […]
 • 06
  KARAYOLU TAŞIMA KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ ANA SÖZLEŞME
  TİCARET BAKANLIĞI Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ______________________________________________________________________ 3 / 29 KARAYOLU YOLCU TAŞIMA KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ BİRİNCİ BÖLÜM KURULUŞ TÜZEL KİŞİLİĞİN KAZANILMASI VE ANA SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİ, UNVAN, MERKEZ, SÜRE, AMAÇ VE FAALİYET KONULARI KURULUŞ: Madde 1- Bu anasözleşmede isimleri, tabiiyetleri, adresleri ve taahhüt ettikleri sermaye payları gösterilen kişiler tarafından 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu hükümlerine göre değişir ortaklı, […]
 • 07
  Kaya kamyonu “Deve” seri üretime hazırlanıyor
  Kaya kamyonu “Deve” seri üretime hazırlanıyor Afyonkarahisar’da iş adamı Şuayp Demirel, 22 yıllık hayali olan kaya taşıma kamyonunu üretmeyi başardı. Afyonkarahisar’da iş adamı Şuayp Demirel, 22 yıllık hayali olan kaya taşıma kamyonunu üretmeyi başardı. Elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra demirci atölyesinde babasıyla çalışmaya başlayan ve mermer ocaklarına yönelik aletler üreten Demirel, daha […]
 • 08
  Rusya Federasyonu Yasaklı Ürünlerle İlgili Kararname Yayınlandı
  Rusya Federasyonu Yasaklı Ürünlerle İlgili Kararname Yayınlandı UND’nin yaptığı açıklamaya göre: “Rusya Federasyonu tarafından yayınlanan 16 Aralık 2019 tarihli ve 1685 numaralı kararnamede Rusya Federasyonuna Ukrayna üzerinden gerçekleştirilen transit taşınmalarda yasak olan ürünlere bazı ilaveler yapıldığı bilgisi Moskova Gümrük Müşavirliğimiz tarafından teyit edilmiştir. UND’nin yaptığı açıklamaya göre: “Rusya Federasyonu tarafından yayınlanan 16 Aralık 2019 tarihli […]
 • 09
  IVECO Romanya Silahlı Kuvvetlerine İlk Teslimatına Başladı
  IVECO, Romanya Silahlı Kuvvetlerine İlk Teslimatına Başladı IVECO, Romanya Silahlı Kuvvetlerine sağladığı 2,900 araçlık çerçeve anlaşmanın 942 kamyonluk ilk teslimatına başladı. IVECO  Savunma Araçları birimi, 30 Aralık 2019’da Romanya Ulusal Savunma Bakanlığı ile imzalanan 2,900 araçlık anlaşmayı duyurmuş, ilk 942 aracın 2020’de başlayarak 4 yıllık süreçte teslim edileceğini belirtmişti. Anlaşma, askerî lojistik bağlamında Iveco Savunma […]
 • 10
  2020 Yılı Belge Ücretleri Belli Oldu!
  2020 Yılı Belge Ücretleri Belli Oldu! 2020 Yılı Yeniden Değerleme Oranının Uygulanmasına ilişkin genelge kapsamında 2020 yılı belge ücretleri belli oldu. 2020’de; K1 Belgesi 15.166 lira, K2 Belgesi 15.166 lira, K3 Belgesi 7.582 lira, L1 Belgesi 151.668 lira, L2 Belgesi 303.336 lira olacak.
 • 11
  Nakliyeciler Derneği Grevde
  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ‘dijital takograf’ uygulamasına nakliyeciler büyük tepki gösterdi. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde yollar trafiğe kapatıldı. Yaşanan gelişmenin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; *4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere adlarına C2, C3, Kİ, […]
 • 12
  Kamyon ve TIR şoförleri isyan etti
  Kamyon ve TIR şoförleri, Türkiye genelinde yaptıkları eylemlerle yeni yılda yürürlüğe giren yönetmeliğe, akaryakıt zamlarına, cezalar ve düşük ücrete tepki gösterdi. Yeni yılda yürürlüğe giren yönetmelikle sayısal takograflardan veri indirme ve bu verilerin Bakanlığa gönderimi zorunlu hale geldi. Buna karşı Gaziantep-Şanlıurfa d-400 karayolu Nizip girişinde toplanan şoförler eylem yaptı. Yapılan eylemde tansiyonu düşürmek için Nizip Emniyet […]
 • 13
  Nakliyeciler yurdun dört bir yanında ayağa kalktı
  Nakliyeciler yurdun dört bir yanında ayağa kalktı Kamyoncu esnafı, yeni yıl ile birlikte devreye giren U-ETDS uygulaması sonrasında birçok ilde ana arterlerde yolları kapatarak seslerini duyurmaya çalışıyor. Artan maliyetler nedeniyle iflasın eşiğinde olduklarını dile getiren kamyoncu esnafı, 1 Ocak’ta devreye giren U-ETDS uygulamasının “bardağı taşıran son damla” olduğunu vurgulayarak, ülke genelinde eylem başlattı. Ankara’dan başlayan […]
 • 14
  İzmir ve Denizli’de nakliyeciler kontak kapatma eylemi yaptı
  İzmir ve Denizli’de nakliyeciler kontak kapatma eylemi yaptı 28 dakika önce İzmir ve Denizli’de nakliyeciler, dijital takograf uygulamasını protesto etmek amacıyla kamyon ve tır garajlarında kontak kapatma eylemi yaptı.   İzmir ve Denizli‘de nakliyeciler, dijital takograf uygulamasını protesto etmek amacıyla kamyon ve tır garajlarında kontak kapatma eylemi yaptı. İzmir’de Işıkkent Nakliyeciler Sitesinde toplanan bir grup, dijital takograf […]
 • 15
  Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor
  Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor Dijital lojistik platformu Borusan Lojistik eTA’nın teknoloji altyapısı, tamamen Microsoft Azure Bulut hizmetlerine taşındı. Buluttan güç alan dijital platform eTA sayesinde sisteme kayıtlı 150 binden fazla kamyon ve TIR, elektronik ihaleleri anında cepten takip ediyor, siparişten nakliye teslime kadar tüm lojistik operasyonlar güvenle yürütebiliyor. Platform, European Business Awards’ta “Müşteri […]
 • 16
  Volvo Trucks’tan kaçırılmayacak servis kampanyası!
  Volvo Trucks, 9 Eylül-31 Aralık tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada 2013 model ve öncesi çekici ve kamyonlara bakım ve onarımda %50’ye varan indirim imkanı sunuyor. Türkiye distribütörlüğünü Temsa İş Makinaları’nın yürüttüğü Volvo Trucks “Volvo’da Her Yaşın Ayrı Güzelliği Var” sloganıyla hayata geçirilen kampanya kapsamında, 2013 model ve öncesi çekici ve kamyonlara bakım ve onarımlarında %50’ye […]
 • 17
  Mercedes-Benz Türk’ten, Kamu Bankaları Finans Kampanyası’na özel fırsatlar
  Mercedes-Benz Türk’ten, Kamu Bankaları Finans Kampanyası’na özel fırsatlar Mercedes-Benz’in Türkiye’de üretilen kamyon ve çekici modelleri, Ekim ayından yılsonuna kadar devam eden kampanya kapsamında 3 farklı kamu bankasından 500.000 TL ve 60 aya kadar % 0,49 faizli kredi imkânıyla satın alınabiliyor. Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray’daki fabrikasında yerli olarak üretilen kamyon ve çekici modelleri, Ekim ayında devreye alınan […]
 • 18
  WABCO filo yönetim sistemi 1.200 çekiciye takıldı
  WABCO ileri düzey filo yönetim çözümlerini Vos Logistics şirketinin 1.200 adet çekici ve kamyonuna takıyor.  Vos şirketi kapsamlı testler ve denemeler sonrasında seçimini Wabco filo yönetim sistemleri olarak yaptı. Vos Logistics şirketinin şu anda 1.200 adet aracında kullandığı sistemler, Wabco TX-SKY ve TX-FLEX filo yönetim sistemi ile değiştiriliyor. Yeni filo yönetim sistemi platformu Vos Logistics […]
 • 19
  Karayel Nakliyat 10 adet Volvo FH460 ile filosunu güçlendirdi
  Müşterilerinin çözüm ortağı olma hedefiyle faaliyet gösteren Temsa İş Makinaları, Türkiye’nin önde gelen tehlikeli & tehlikesiz atık taşımacılığı firmalarından biri olan Karayel Nakliyat’a 10 adet Volvo FH460 HP 4X2 satışı gerçekleştirdi. Yakıt verimliliği, gücü ve sağlamlığı ile öne çıkan Volvo araçlarıyla Karayel Nakliyat’ın filosundaki araç sayısı 30’a ulaştı. Kentsel ve endüstriyel tehlikeli & tehlikesiz atık […]
 • 20
  İşyeri Sigortası
  İşyeri Sigortası 7/24  ulaşabilirsiniz   0 (533) 290 00 62 BURADAN WEB SİTESİ LİNKİNE TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ  Canan Evren Sigorta İşiniz; bizim işimiz… Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan sigorta ürünlerinden biri olan işyeri sigortası ile mal sahibi iseniz binanızı, kiracı iseniz demirbaş, emtea , makine ve elektronik cihazlarınızlarınızın ortak adlandırıldığı muhteviyatlarınızı her türlü olumsuzluğa karşı koruma […]